header.jpg

Aktualności biblioteka

noc

Na świąteczny czas proponuję Wam lekturę trzech , powiązanych ze sobą romantycznych opowiadań. Miasteczko Gracetown , zasypane śniegiem wygląda bardzo nastrojowo. Jednak przedzieranie się przez zaspy, nieplanowana kąpiel w przeręblu, czy praca w Starbucksie we wczesny, zimny poranek nie wydają się już tak malownicze i urocze. Mimo tych wszystkich przeciwności w życiu bohaterów zaczyna działać magia świąt i wszystko staje się możliwe. W interaktywnej karcie https://view.genial.ly/5fdc83356157fe0d6918946e/presentation-noc znajdziecie krótkie fragmenty opowiadań, które mam nadzieję, zachęcą Was do lektury. Życzę Wam równie magicznych, pogodnych i pełnych miłości świąt, jak w tej książce.

homo deus okladka

 

Yuval Noah Harari, Homo deus. Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2020.

Tym razem gorąco polecam Wam lekturę „Homo deus” Harariego. To autor, dzięki któremu lektura książki popularnonaukowej staje się doświadczeniem ekscytującym, momentami zabawnym, a przez cały czas na pewno wciągającym. Główna teza książki opiera się na twierdzeniu, że jako gatunek ludzkość zmierza do osiągnięcia statusu równego bogom. Harari wykorzystuje swoją wiedzę historyczną, aby przewidzieć różnorodne scenariusze kształtowania naszej przyszłości. Przede wszystkim ostrzega nas przed… nami samymi. Niektórzy krytycy zarzucają autorowi, że nie odkrywa niczego nowego, ale dla laika jego obraz naszej historii, teraźniejszości i przyszłości podany jest w tak uporządkowanej, logicznej a zarazem atrakcyjnej i efektownej formie, że książkę pochłania się jak najlepszą powieść.

word art 2

Propozycja dzielenia się wrażeniami z lektury spotkała się już z odzewemJ  Mamy pierwsze recenzje! To znaczy, że szkolny Klub Recenzenta zaczyna działać!

Wszystkich, którzy mają ochotę opowiedzieć o ciekawych, godnych polecenia książkach zachęcam do  napisania  paru słów.  Wspomnijcie o lekturach, które Was wciągnęły, zrobiły na Was duże wrażenie, lub po prostu miło się z nimi spędzało czas i prześlijcie je na mój adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Życzę samych pasjonujących i pochłaniających książek, którymi warto dzielić się z innymiJ!!!

swiatlo1

Zamknięcie szkół spowodowane pandemią sprawiło, że więcej czasu spędzacie w domu. Macie więc okazję, by wykorzystać wolne chwile na ciekawą lekturę. Wiem, że wielu z Was robi to bardzo chętnieJ. A ponieważ zbliżają się święta chciałabym Wam zaproponować wypełnioną przedświąteczną atmosferą powieść o miłości, która potrafi wzruszyć i rozbawić. Opowieść o tym, że warto dać drugą szansę, że trzeba „wsłuchać się” w człowieka, by zrozumieć jego historię i go ocenić. Zajrzyjcie w materiał w poniższym linku:

https://view.genial.ly/5fb6505b4bd8c4109c689cc3/game-swiatlo.

 

 

Escape room

 

escape

 

Seria książek Pauliny Hendel pt „Żniwiarz” to historia Magdy, która jeszcze do niedawna była zwykłą dziewczyną, a teraz musi zmierzyć się z Pierwszym, najbardziej niebezpieczną

 

kiermasz

 KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

9 WRZEŚNIA (środa)

godz. 9.50-11.35 (lekcja 3 i 4)

sala gimnastyczna

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów na kiermasz podręczników . Uczniowie samodzielnie wyceniają i sprzedają swoje książki. Ze względów bezpieczeństwa prosimy o założenie maseczek.

Uwaga! W wykazie podręczników zamieszczonym na stronie internetowej szkoły nastąpią zmiany. W poniedziałek zostanie zamieszczony uaktualniony spis.

 

 

 

 

kciuk

 

Czy lubisz grać w Wiedźmina, Assassins’s Creed lub obejrzałeś/aś Władcę Pierścieni, Grę o tron, Igrzyska śmierci, czy wiele innych filmów, seriali, gier, które powstały na podstawie książki? Wciągnęły Cię na tyle, że czułeś rozczarowanie, gdy musiałeś/aś rozstać się z bohaterami, wykreowanym światem, fabułą po zakończeniu seansu, sezonu czy rozgrywki? Jeśli tak, to znaczy, że

Hejt i fake.

W linku udostępniam opracowane przez redakcję Biblioteki w Szkole materiały na temat fake newsów i hejtu. Z prezentacji dowiemy się m.in. czym są, co kieruje hejterami i autorami fake newsów, i jak się zachowywać będąc adresatem hejtu.

Ponieważ obecnie wszyscy uważniej śledzą informacje, to z pewnością część rodziców w naturalny sposób, podczas rozmów lub oglądania telewizji, tłumaczy dzieciom podstawy zasad weryfikacji źródeł czy wiary lub braku wiary w dany przekaz. Prezentacja poświęcona fake newsom wyjaśnia je w prosty i precyzyjny sposób. 

Wagę kwestii fake newsów w dobie wszechobecnych informacji na temat koronawirusa pokazuje m.in. polityka największych portali internetowych. Np. YouTube wyłączył płatności dla autorów filmów w jakikolwiek sposób powiązanych z wirusem. Allegro blokuje możliwość sprzedawania produktów pod nazwą koronawirusa. Inne serwisy wyłączają widoczność fałszywych materiałów na ten temat. Jednak nie da się zapanować nad całym internetem, szczególnie nad komunikatorami, poprzez które rozmawiają i przesyłają sobie linki uczniowie. Nic nie zastąpi wiedzy i zdrowego rozsądku.

Nuda i frustracja generują nienawiść

Jeszcze istotniejszą kwestią w kontekście sytuacji uczniów jest hejt. Jak wiemy, aktualnie młodzież do 18 roku życia nie może wyjść z domu bez obecności rodziców. Ten fakt, w połączeniu z niespożytkowaną energią, hormonami, lękiem, nudą, konfliktami rodzinnymi, godzinami spędzonymi przed komputerem i wieloma innymi czynnikami, budzą chęć wyładowania nerwów na otoczeniu, a szczególnie na słabszych rówieśnikach. Gdy nie można "wyżyć się" sportowo lub towarzysko w inny sposób, dużo prostszym rozwiązaniem jest internetowy hejt. Zresztą rosnącą skalę zjawiska obserwujemy nie tylko wśród młodzieży, lecz także u dorosłych: na facebooku, twitterze itp.

1. Hejt

2. Fake News

Jak się uczyć? Uczycie się od wielu lat ( a właściwie od urodzeniaJ), ale czy skutecznie, przy maksymalnym wykorzystaniu czasu i sił? Znacie prawidłowe strategie uczenia się, organizacji pracy umysłowej, wzmocnienia motywacji i koncentracji? Polecam Wam serię filmików na You Tube na kanale SzybkaNauka.PRO. Możecie skorzystać z linku https://youtu.be/E_Q8GMuV7cM Najdziecie tam materiał „Jak się uczyć szybko, bez stresu, zmęczenia?” a także linki do darmowych kursów:

Strategie Nauki Języków http://szybkanauka.pro/jezyki/darmowe...)

Strategie Czytania (http://szybkanaukapro.pl/strategie-cz...)

Strategie Pamięci (http://szybkanaukapro.pl/strategie-pa...) –

7 Najlepszych Narzędzi Szybkiej Nauki (http://szybkanauka.pro).

Posdumowaniem może być zamieszczona w zakładce biblioteka działania prezentacja na temat technik uczenia się i zapamiętywania.

 - PREZENTACJA - Efekt nauka -

 

 

Joomla templates by a4joomla