header.jpg

Aktualności biblioteka

lem2021 1

Stanisław Lem (1921-2006) to czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, filozof, futurolog i eseista, autor powieści realistycznych oraz tekstów satyrycznych. Najsłynniejsze jego powieści to „Solaris”, „Kongres futurologiczny” czy „Cyberiada”. Twórczość Lema obejmuje różnorodną tematykę - od prostych historii kosmicznej wyprawy po parodię lub apokaliptyczną wizję rozwoju cywilizacji międzygwiezdnych.                                               Hasło Roku Lema „Widziałem przyszłość” jest podsumowaniem wyobrażeń pisarza o rozwoju cywilizacji, nauki, technologii i kondycji człowieka. Wiele z jego prognoz ziściło się, i to wcześniej, niż sądził, pozostawiając jednak gorycz i zniechęcenie wieloma aspektami współczesnej cywilizacji i złym użytkiem czynionym przez ludzi z nowych odkryć. Scenariusz ten Lem również przewidział:

„Każda bez wyjątku nowa technologia ma awers korzyści i zarazem rewers nowych, nieznanych dotychczas bied.”

„Jesteśmy jak na krze, która jest unoszona prądami technologii. Nie panujemy nad nią, nie wiemy dokąd nas niesie, nie wiemy jak nią sterować.“


„Człowiek jest małpą, która potrafi zrobić najprecyzyjniejszą brzytwę, aby poderżnąć gardło drugiej małpie.“

„Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko, to znaczy, na samotność, na walkę, męczeństwo i śmierć. Ze skromności nie wypowiadamy tego głośno, ale myślimy sobie czasem, że jesteśmy wspaniali. Tymczasem to nie wszystko, a nasza gotowość okazuje się pozą. Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic. Jedne planety mają być pustynne jak Sahara, inne lodowate jak biegun albo tropikalne jak dżungla brazylijska. Jesteśmy humanitarni i szlachetni, nie chcemy podbijać innych ras, chcemy tylko przekazać im nasze wartości i w zamian przejąć ich dziedzictwo. Mamy się za rycerzy świętego Kontaktu. To drugi fałsz. Nie szukamy nikogo oprócz ludzi. Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy.“

O wyjątkowości Lema świadczy fakt, że dzisiaj korzystamy z wielu wynalazków, których istnienie autor przewidział. Są one częścią naszej codzienności, np. Internet, smartfony, audio i e-booki, drukarki 3D, wirtualna rzeczywistość, rozwój biotechnologii i inżynierii genetycznej. Do takich przewidywań skłoniła Stanisława Lema nie tylko nieograniczona wyobraźnia, ale wiedza tak ogromna, że wysnuto przypuszczenie, że Stanisław Lem nie może być jednym człowiekiem, że kryje się za tym nazwiskiem grupa naukowców.

Zachęcam do poznania twórczości i sylwetki Stanisława Lema przedstawionej w prezentacji pod adresem

https://view.genial.ly/613f16f697b3700dc9a3a1f2/presentation-universe-presentation

Wakacje z książką

Nadchodzą długo wyczekiwane wakacje, czyli okres kiedy będzie można zwolnić kroku, odpocząć i zapomnieć o sprawach szkoły. Lato to również czas na przyjemną , lekką, niezwiązaną ze szkolnymi obowiązkami lekturę. Duuużo czasu, by zaszyć się z książką i przenieść do świata fabuły.

Gorąco zachęcam do wypożyczenia z biblioteki szkolnej książek na wakacje! Jedynym warunkiem jest zwrot wcześniejszych wypożyczeń. Życzę ciekawej lektury i udanych wakacji!

 

komiks

 

W poniższej prezentacji zostały zaprezentowane komiksy autorstwa naszych uczniów.   Mam nadzieję, że wzbudzą zainteresowanie i uśmiech na twarzach czytelników. Kliknijcie w poniższy link:

https://view.genial.ly/60800177c6f61c0d33d20ef8/presentation-ink-presentation

Dziękuję za nadesłane prace. Gratuluję Sarze Huzior z klasy IV TH, której praca spotkała się z najwyższym uznaniem!

 

 

 

 

HEATHER MORRIS

„TATUAŻYSTA Z AUSCHWITZ”

 

tatuażysta

 

Tym razem chciałabym Wam zaprezentować książkę Heather Morris „Tatuażysta z Auschwitz”. Wydawać by się mogło, że to kolejna pozycja martyrologiczna, przerażająca w opisie okrucieństwa obozu koncentracyjnego  oraz beznadziei wobec ciągłego zagrożenia śmiercią i nieludzkiego traktowania. Ta powieść jest inna. Powstała na podstawie relacji głównego bohatera, który po ponad siedemdziesięciu latach niezwykle emocjonalnie wspomina  okres Zagłady.  Zaczyna się od tego, że Lale nieświadomy tego co go spotka, sam zgłasza się do  Auschwitz i wpada w tryby machiny śmierci.  Zderzenie z bestialstwem

era

Trylogia fantasy Trudi Canavan „Era Pięciorga” składa się z tomów:

  1. „Kapłanka w bieli”
  2. „Ostatnia z dzikich”
  3. „Głos bogów”

W powieściowym świecie po Wojnie Bogów nastała era Pięciorga, których wyznawcami są Cyrklianie. Najwyżsi kapłani, nazywani Białymi, a wśród nich główna bohaterka Auraya, są nieśmiertelni i wyposażeni w Dary. Ich zadaniem jest wypełnianie woli Bogów. Pojawia się jednak nowa religia. Czy jej wyznawcy – Pentadrianie czczą prawdziwych bogów? Czy nadciągająca nieuchronnie wojna wyjaśni ten dylemat? Czy świat, rządzące nim żywioły i ustalony porządek przetrwają? Po czyjej stronie jest dobro i prawda?

noc

Na świąteczny czas proponuję Wam lekturę trzech , powiązanych ze sobą romantycznych opowiadań. Miasteczko Gracetown , zasypane śniegiem wygląda bardzo nastrojowo. Jednak przedzieranie się przez zaspy, nieplanowana kąpiel w przeręblu, czy praca w Starbucksie we wczesny, zimny poranek nie wydają się już tak malownicze i urocze. Mimo tych wszystkich przeciwności w życiu bohaterów zaczyna działać magia świąt i wszystko staje się możliwe. W interaktywnej karcie https://view.genial.ly/5fdc83356157fe0d6918946e/presentation-noc znajdziecie krótkie fragmenty opowiadań, które mam nadzieję, zachęcą Was do lektury. Życzę Wam równie magicznych, pogodnych i pełnych miłości świąt, jak w tej książce.

homo deus okladka

 

Yuval Noah Harari, Homo deus. Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2020.

Tym razem gorąco polecam Wam lekturę „Homo deus” Harariego. To autor, dzięki któremu lektura książki popularnonaukowej staje się doświadczeniem ekscytującym, momentami zabawnym, a przez cały czas na pewno wciągającym. Główna teza książki opiera się na twierdzeniu, że jako gatunek ludzkość zmierza do osiągnięcia statusu równego bogom. Harari wykorzystuje swoją wiedzę historyczną, aby przewidzieć różnorodne scenariusze kształtowania naszej przyszłości. Przede wszystkim ostrzega nas przed… nami samymi. Niektórzy krytycy zarzucają autorowi, że nie odkrywa niczego nowego, ale dla laika jego obraz naszej historii, teraźniejszości i przyszłości podany jest w tak uporządkowanej, logicznej a zarazem atrakcyjnej i efektownej formie, że książkę pochłania się jak najlepszą powieść.

word art 2

Propozycja dzielenia się wrażeniami z lektury spotkała się już z odzewemJ  Mamy pierwsze recenzje! To znaczy, że szkolny Klub Recenzenta zaczyna działać!

Wszystkich, którzy mają ochotę opowiedzieć o ciekawych, godnych polecenia książkach zachęcam do  napisania  paru słów.  Wspomnijcie o lekturach, które Was wciągnęły, zrobiły na Was duże wrażenie, lub po prostu miło się z nimi spędzało czas i prześlijcie je na mój adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Życzę samych pasjonujących i pochłaniających książek, którymi warto dzielić się z innymiJ!!!

swiatlo1

Zamknięcie szkół spowodowane pandemią sprawiło, że więcej czasu spędzacie w domu. Macie więc okazję, by wykorzystać wolne chwile na ciekawą lekturę. Wiem, że wielu z Was robi to bardzo chętnieJ. A ponieważ zbliżają się święta chciałabym Wam zaproponować wypełnioną przedświąteczną atmosferą powieść o miłości, która potrafi wzruszyć i rozbawić. Opowieść o tym, że warto dać drugą szansę, że trzeba „wsłuchać się” w człowieka, by zrozumieć jego historię i go ocenić. Zajrzyjcie w materiał w poniższym linku:

https://view.genial.ly/5fb6505b4bd8c4109c689cc3/game-swiatlo.

 

 

Joomla templates by a4joomla