header.jpg

Troje laureatów konkursu plastycznego, upamiętniającego

100. rocznicę Zaślubin Polski z morzem,

nagrodzono wyjazdem do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

 1

            17.01.2020 roku, w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród laureatom konkursu plastycznego  "”Zaślubiam Cię... Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje"  zorganizowanego przez panią Annę Fotygę, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Troje uczniów z Technikum im. gen. Józefa Hallera w Owidzu wraz z nauczycielką plastyki, panią Beatą Dróżkowską wzięło udział w tym wydarzeniu.

Wśród nagrodzonych uczniów naszej szkoły są:

-Wojciech Buławski, uczeń klasy Ia TI, zdobywca trzeciego miejsca w konkursie

oraz

Agnieszka Kunkel, uczennica klasy Ia TH

i Dariusz Behrendt, uczeń klasy Ia TG, którzy zostali wyróżnieni.

            Konkurs plastyczny, w którym tak pięknie zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły, zorganizowany został celem upamiętnienia 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem.

            Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147km.

Wydarzenia, które miały miejsce 10 lutego 1920 r. nad Zatoką Pucką, były wielkim świętem patriotycznym. Polska znów powróciła nad Bałtyk.

Gen. Józef Haller konno wjechał do morza i wrzucił w fale jeden z wręczonych mu platynowych pierścieni, a drugi założył na palec.

Zwracając się do zgromadzonych gen. Haller mówił: „Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Naród czuje, że go już nie dusi hydra, która dotychczas okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem.”

            Oprócz pamiątkowych dyplomów, wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i zaproszenie do udziału w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli w dniach 4-8 lutego 2020r., gdzie wśród licznych wydarzeń organizowanych przez panią Poseł Annę Fotygę w związku z setną rocznica odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską dostępu do morza, zaprezentowane zostaną także prace laureatów konkurs.

Nagrodzonym uczniom składamy serdeczne gratulacje i życzymy udanego wyjazdu do Brukseli.

1.jpg100_2155.jpg125.jpg250.jpg300.jpgwrczenie nagrod-253.jpgwrczenie nagrod-274.jpg

Joomla templates by a4joomla