Drukuj

lem2021 1

Stanisław Lem (1921-2006) to czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, filozof, futurolog i eseista, autor powieści realistycznych oraz tekstów satyrycznych. Najsłynniejsze jego powieści to „Solaris”, „Kongres futurologiczny” czy „Cyberiada”. Twórczość Lema obejmuje różnorodną tematykę - od prostych historii kosmicznej wyprawy po parodię lub apokaliptyczną wizję rozwoju cywilizacji międzygwiezdnych.                                               Hasło Roku Lema „Widziałem przyszłość” jest podsumowaniem wyobrażeń pisarza o rozwoju cywilizacji, nauki, technologii i kondycji człowieka. Wiele z jego prognoz ziściło się, i to wcześniej, niż sądził, pozostawiając jednak gorycz i zniechęcenie wieloma aspektami współczesnej cywilizacji i złym użytkiem czynionym przez ludzi z nowych odkryć. Scenariusz ten Lem również przewidział:

„Każda bez wyjątku nowa technologia ma awers korzyści i zarazem rewers nowych, nieznanych dotychczas bied.”

„Jesteśmy jak na krze, która jest unoszona prądami technologii. Nie panujemy nad nią, nie wiemy dokąd nas niesie, nie wiemy jak nią sterować.“


„Człowiek jest małpą, która potrafi zrobić najprecyzyjniejszą brzytwę, aby poderżnąć gardło drugiej małpie.“

„Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko, to znaczy, na samotność, na walkę, męczeństwo i śmierć. Ze skromności nie wypowiadamy tego głośno, ale myślimy sobie czasem, że jesteśmy wspaniali. Tymczasem to nie wszystko, a nasza gotowość okazuje się pozą. Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic. Jedne planety mają być pustynne jak Sahara, inne lodowate jak biegun albo tropikalne jak dżungla brazylijska. Jesteśmy humanitarni i szlachetni, nie chcemy podbijać innych ras, chcemy tylko przekazać im nasze wartości i w zamian przejąć ich dziedzictwo. Mamy się za rycerzy świętego Kontaktu. To drugi fałsz. Nie szukamy nikogo oprócz ludzi. Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy.“

O wyjątkowości Lema świadczy fakt, że dzisiaj korzystamy z wielu wynalazków, których istnienie autor przewidział. Są one częścią naszej codzienności, np. Internet, smartfony, audio i e-booki, drukarki 3D, wirtualna rzeczywistość, rozwój biotechnologii i inżynierii genetycznej. Do takich przewidywań skłoniła Stanisława Lema nie tylko nieograniczona wyobraźnia, ale wiedza tak ogromna, że wysnuto przypuszczenie, że Stanisław Lem nie może być jednym człowiekiem, że kryje się za tym nazwiskiem grupa naukowców.

Zachęcam do poznania twórczości i sylwetki Stanisława Lema przedstawionej w prezentacji pod adresem

https://view.genial.ly/613f16f697b3700dc9a3a1f2/presentation-universe-presentation