Drukuj

ŚWIĘTO PUŁKU

 grupa
Delegacja Technikum im. gen Hallera w Owidzu na obchodach Święta Pułku:
Martyna Półtorak, Patrycja Lubińska, Karolina Kosecka, Kamila Jasnoch,
Karolina Jasnoch, Iwona Szarafin, Bartosz Brauer, Michał Megier
oraz pan Arkadiusz Kobierzyński

Młodzież Technikum im. Gen Józefa Hallera w Owidzu po raz kolejny brała w wydarzeniach związanych z upamiętnianiem naszej bogatej, narodowej przeszłości.

15 i 16 czerwca w Starogardzie Gdańskim odbyły się uroczystości związane z kawaleryjską tradycją z jakiej słynie nasz kraj, i z jaką związany jest również Starogard. Przypomnijmy, że nasze miasto było w latach 1926-1939 siedzibą 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę, o godzinie 15.00. w postaci specjalnie zorganizowanej akademii, podczas której wygłoszono okolicznościowe przemówienia, nastąpiło wręczanie odznaczeń, podziękowań i wyróżnień, a także z części artystycznej.

W niedzielę odbyła się druga część tych wydarzeń. Na Rynku, o godz. 10.43 odegrano hejnał mariacki, a następnie wprowadzono pododdziały biorące udział w paradzie w asyście kompani honorowej oraz orkiestry garnizonowej Wojsk Lądowych.

O godzinie 11.00. odbyła się polowa msza święta w intencji poległych szwoleżerów z udziałem Reprezentacyjnego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, kompani honorowej oraz Szwadronów Kawalerii Ochotniczej celebrowana przez ks. Przemysława Piwowarczyka. Po mszy świętej odbyła się defilada pododdziałów biorących udział w uroczystościach.

Po defiladzie odbył się Festyn Kawaleryjski w Stadzie Ogierów. W jego trakcie można było obejrzeć wystawę sprzętu bojowego 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, odbył się koncert Orkiestry Garnizonowej Wojsk Lądowych, pokaz konnej musztry paradnej, pokaz władania bronią białą konno, pokaz grup szturmowych rozpoznania Wojska Polskiego, widowisko „Opowieści szwoleżerskie”, inscenizacja historyczna „2 Pułk Szwoleżerów na przedpolach Warszawy we wrześniu 1939 r.” z udziałem pieszych i konnych Grup Rekonstrukcji Historycznej oraz środków pozoracji pola walki. Można było także spróbować żołnierskiej grochówki.

Przy tym bardzo bogatym programie można było się doskonale zapoznać z historią naszej wojskowości. Była to doskonała okazja do przypomnienia tradycji polskiej kawalerii, która w swoim czasie nie miała sobie równej na świecie. Ważny jest także fakt, że tak liczna rzesza mieszkańców naszej małej ojczyzny poprzez swoje uczestnictwo w uroczystościach uczciła pamięć żołnierzy poległych za polską sprawę.

 

002.jpg 003.jpg 004.jpg

005.jpg 006.jpg 008.jpg

011.jpg 013.jpg 014.jpg

018.jpg 019.jpg grupa.jpg