Drukuj

Konstytucja 3 Maja – najstarsza ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie.

 

kons3

 

Zbliża się 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W związku z tym uchwalono, że rok 2021 jest Rokiem Konstytucji 3 maja. W uzasadnieniu tej decyzji możemy przeczytać: "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie i ustanawia rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja" - głosi przyjęta przez Sejm uchwała.

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

Święto 3 Maja zostało przywrócone  w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

Od 1990 roku  3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.

W prezentacji pod linkiem 

https://view.genial.ly/6082b4ce7b1d990dc68a7258/interactive-content-escape-game-education 

znajdują się materiały na temat tego historycznego wydarzenia.